Fundusze Europejskie Rozwój Cyfrowy
Zwycięski projekt Fiberway
Beneficjent: FIBERWAY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Numer projektu: FERC.01.01-IP.01-0009/23
Nazwa projektu:
Budowa ultra-szybkiej sieci szerokopasmowej na terenie województwa małopolskiego w zakresie obszaru nr 5.12.99.6
Opis:
Projekt ma na celu zapewnienie dostępu do ultra-szybkiego Internetu szerokopasmowego, wysokiej jakości infrastruktury telekomunikacyjnej i nowoczesnych usług łączności elektronicznej na terenie obszaru 5.12.99.6 województwa małopolskiego.
Jego celem jest objęcie gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i miejsc istotnych dla rozwoju społeczno-gospodarczego dostępem do ultra-szybkiego Internetu.
Projekt ma umożliwić jak najszerszy dostęp do szerokopasmowego Internetu, przy jak najwyższych parametrach technicznych, na obszarach, gdzie stwierdzono niedoskonałości rynku w zakresie dostępu do Internetu o wysokich przepustowościach.
W oparciu o sieć FERC o bardzo dużej przepustowości będą świadczone usługi telekomunikacyjne. Zasięgiem sieci zostanie objęte 4677 punktów adresowych z obszarów wykluczonych cyfrowo (z tzw. białych plam, które są najbardziej nieopłacalne z punktu widzenia inwestycji komercyjnych), w tym 4888 gospodarstw domowych (lokali mieszkalnych) i 222 przedsiębiorstw.
Wnioskodawca deklaruje wykonanie w ramach przedsięwzięcia inwestycji własnych, objętych kwotą CAPEX, wskazaną w dalszej części wniosku. W obu przypadkach zostanie wybudowana sieć w technologii światłowodowej, z czego wnioskodawca nie wyklucza a priori wykorzystania w projekcie usług dostępu telekomunikacyjnego, w tym dzierżawy infrastruktury innego przedsiębiorcy telekomunikacyjnego, w szczególności w modelu długoterminowym (tzw. IRU), jeśli będzie to uzasadnione ekonomicznie i zapewni realizację wskaźników projektu.
We wszystkich punktach adresowych sieci FERC dostępne będą usługi o przepustowości co najmniej 300/100 Mb/s (z czego należy zwrócić uwagę, że na obszarze 5.12.99.6 nie występują tzw. punkty adresowe SED), co przyczyni się do zmniejszenia różnic w dostępie do ultra-szybkiego Internetu szerokopasmowego w poszczególnych rejonach Polski.
Wykonana infrastruktura będzie zdolna (gotowa/skalowalna) do świadczenia usług o przepustowościach mierzonych w Gb/s w zakresie pobierania danych.
Wartość projektu: 17 287 812,29 zł
Wartość dofinasowania: 11 088 956,10 zł
Wartość inwestycji własnych: 3 376 187,29 zł
Data podpisania umowy: 1.02.2024
Data rozpoczęcia realizacji: 1.02.2024
Data zakończenia projektu: 31.01.2027